top of page
Články:

Případů chřipky a dalších infekcí dál ubývá, přibylo nemocných školních dětí

Infekcí dýchacích cest v ČR celkově podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100.000 obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Nemocných chřipkou dál ubývá, odborníci ale nevylučují druhou vlnu

Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v ČR za týden snížila téměř o pětinu. Epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale stále trvá, nemocných je 1611 na 100.000 obyvatel. O týden dříve lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100.000 obyvatel ČR. Podle vedoucího oddělení infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla lze předpokládat další pokles, vyloučit však nelze druhou vlnu chřipkové epidemie.

Chřipková epidemie v Česku: Nárůst mezi dospělými, řada nemocných končí na JIP! 35 lidí zemřelo

V 1. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky zvýšila o 10,5 % a dosáhla hodnoty 1956 případů na 100 000 obyvatel. Nárůst pozorujeme především mezi dospělými. V kategorii chřipkových onemocnění se pak celková nemocnost nepatrně snížila (o 3,5 %), ale u dospělé populace stále evidujeme vzestup, a to především u lidí starších 65 let. Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu (26,6 %) a ve věkové kategorii 25–64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent (18,2 %).

Česko drtí chřipka, vytěsňuje jiné viry. Nemocnice řeší problémy s lůžky

Menší nemocnice nezvládají přísun nemocných s chřipkou. Překládají je do dalších oddělení, například na gynekologii či ortopedii. Ruší také některé plánované výkony. Experti navíc varují před covidem z Číny. Evropská unie nyní chystá jednotné celoevropské opatření.

Případů chřipky ubývá, epidemie ale přetrvává. Data zkreslily Vánoce

Epidemie chřipky v Česku dál přetrvává, uvedl Státní zdravotní ústav. Lidí, kteří v uplynulém týdnu vyhledali lékaře kvůli akutní infekci dýchacích cest, je o čtvrtinu méně než za předchozí týden. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 1 770 případů. Podle lékařů ale data zkreslily vánoční svátky, během kterých lidé při potížích lékaře nevyhledávali nebo se nechali vyšetřit na pohotovosti.

Respiračních infekcí mezi svátky tradičně ubylo, nemocnost je i tak dál vysoká

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Chřipka nastoupila dřív a plní nemocnice, očekávají se dvě vlny epidemie

Chřipka letos udeřila dříve než v jiných letech. Epidemie, která běžně nastupuje až na přelomu ledna a února, začala už před Vánoci. Nejvíce v současnosti ohrožuje děti, ale už si vybrala svou daň i na dvou životech seniorů z Ústeckého kraje. Hygienici a lékaři varují před vánočními návštěvami u seniorů.

Epidemie chřipky, říká ministerstvo o aktuální situaci. Infekcí dýchacích cest přibylo o třetinu

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v Česku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích napříč věkovými skupinami. Podle ministerstva lze aktuální situaci označit za epidemii chřipky. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vlna nákaz respiračního synciciálního (RS) viru kulminuje a bude klesat, čeká také růst případů covidu-19.

Nemocných s respiračními infekcemi za týden v ČR přibylo o třetinu

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v ČR přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100.000 obyvatel eviduje 2342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. Podle ministerstva lze aktuální situaci označit za epidemii chřipky. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vlna nákaz RS viru kulminuje a bude v příštích týdnech klesat, čeká také růst počtu případů covidu-19.

Stav proočkovanosti v ČR. Jak se dostat zpátky na vrchol?

Vakcinace byla v uplynulých covidových letech jedním z nejdůležitějších témat ve veřejném prostoru. Očkování tentokrát nebylo jen zdravotním či medicínským tématem, ale také tématem silně politickým a názorovým. Jaký je tedy status quo v oblasti vakcinace v České republice, proč už nejsme vakcinační velmocí a co bychom měli udělat pro to, abychom se znovu dostali na vrchol? O tom všem diskutovali experti i politici u kulatého stolu v pražském Hartigovském paláci.

SZÚ: Česko je na hranici epidemie akutních respiračních infekcí

Česko je na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest, v mezitýdenním srovnání se nemocnost zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Mezi akutní respirační infekce lékaři počítají chřipku, RS viry (RSV) a další infekce. V minulých týdnech nejvíc přibývalo nemocných dětí, za uplynulých sedm dní naopak nejvíce roste nemocnost ve věkové skupině jejich rodičů.

Chřipková sezona asi začne o dost dříve, varuje primář infekčního oddělení

Epidemii chřipky můžeme očekávat ještě před koncem roku. Podle primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpela může hrozit největší nebezpečí dětem do tří let, které se s touto nákazou ještě nesetkaly.

Česko je na prahu epidemie. Rychle se šíří chřipka, v patách jí je covid

Nejen koronavirus, ale také další respirační choroby momentálně sužují Čechy. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se nacházíme na hranici epidemie. V týdenním srovnání vzrostla nemocnost o více než 20 procent. Hlavním problémem je podle lékařů zejména chřipka.

Až 435× vyšší riziko úmrtí na chřipku aneb Zjistěte, zda do ohrožené skupiny patříte i vy

Na očkování proti chřipce by měli myslet zejména senioři a lidé s oslabenou imunitou. U nich může být průběh nemoci ztížený, často končí i v nemocnici nebo jim nákaza může zkomplikovat léčbu dalších stávajících onemocnění. Každoročně v Česku kolem 1 500 lidí na chřipku bohužel zemře.

Pekarová Adamová: Nechme se očkovat proti chřipce

Zaměstnanci Parlamentu i poslanci a senátoři se nově mohou v průběhu listopadu a prosince nechat ve sněmovní ordinaci očkovat proti chřipce. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se na místě nechala naočkovat mezi prvními. Zákonodárci si současně kladou za cíl šířit osvětu směrem k široké veřejnosti.

Kdo by chtěl, tak teď je ideální doba na očkování proti chřipce

Podle lékařů je právě teď ideální doba na očkování proti chřipce, ta pomalu začne nabírat na síle a eskalovat bude během prosince. A bude podle doktorů silnější než jiné roky, ty poslední dva zbrzdily chřipkovou epidemii opatření proti covidu.

Závažnost chřipky lidem nedochází, míní lékařka. Doporučuje očkování sprejem

Chřipková sezona se blíží a podle expertů může být letos výrazně silnější než v minulých letech. Lékaři apelují, aby rodiče nechali naočkovat nejen sebe, ale i děti. Ty totiž mohou virus šířit až osm dní před nástupem příznaků. Moderní způsob očkování pomocí nosního spreje je bezbolestný, a dítě ani rodiče tak nestresuje, říká dětská lékařka Barbara Taušová.

Odborníci v kraji čekají, co předvede chřipka. Nejspíš zasáhne hlavně děti

V posledních dvou covidových letech, kdy se lidé méně stýkali a nosili respirátory, nebyly chřipkové epidemie. Nyní tak podle odborníků v populaci chybějí protilátky proti tomuto virovému onemocnění, na které v minulosti každý rok zemřelo zhruba tisíc lidí. V Ústeckém kraji zatím hygienici chřipku nezaznamenali, varují ale, že nemoc může propuknout zejména u dětí.

Chřipka udeří tvrdě. Odborník radí, proč to nepřehánět s otužováním ani se saunou

Během covidové pandemie jsme trávili víc času doma a museli dodržovat řadu poměrně přísných hygienických opatření. Ovlivnilo to výskyt respiračních onemocnění. „Loni se už ale chřipka začala znovu hlásit o slovo, i když ještě neproběhla typická chřipková epidemie,“ říká doktor Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu. V letošním roce ale budeme muset podle jeho slov nejspíš počítat s tím, že se toto onemocnění opět objeví v plné síle.

Lidé se nechtějí omezovat a přišli o protilátky. Proč se bát letošní chřipkové sezony

ANALÝZA. Letošní chřipková sezona by podle některých odborníků mohla být nejhorší za poslední roky. Co se s virem během pandemie covidu dělo a proč znovu budí respekt? Analýzu si můžete poslechnout i v audio verzi.

Až se stydím uvádět naši nízkou proočkovanost proti chřipce, říká primář

Očkování proti chřipce již začalo. Podle primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava Petra Kümpela ale lidé o vakcínu velký zájem nemají, což považuje za velkou chybu. A má pro to řadu pádných argumentů. Podobné to je i s očkováním proti covidu.

Válek: Žene se na nás vlna chřipky i covidu, přijdou kritické měsíce! Pomáhá očkování

Před rokem začínala velká vlna epidemie covidu, podle ministra zdravotnictví Válka (TOP 09) je letos situace jiná. Nouzový stav a plošná opatření nechystá, pandemický zákon skončí. Válek však varoval před tím, že vlna chřipky a covidu se na nás valí i letos. Již nadcházející listopad označil za jeden z kritických měsíců.

Odborníci: Po Novém roce vypukne epidemie chřipky, může být vážná jako covid

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na úvod úterní tiskové konference řekl, že očkování je způsob moderní medicíny, který zachraňuje stovky milionů životů. „Je ideální čas se naočkovat proti covidu-19 i chřipce. Máme k dispozici nejmodernější a plně schválené vakcíny,“ podotkl Válek.

Chřipka brzy udeří, zdravotníky v kraji překvapil velký zájem o očkování

Zdravotníky v Olomouckém kraji překvapil velký zájem o očkování proti chřipce. Daleko víc lidí než v jiných letech reaguje na výzvu, aby se nechali očkovat. Podle expertů může být letos chřipková sezona výrazně silnější než v minulých letech.

Lidé chřipku podceňují. Vakcína ale dokáže ochránit před vážným průběhem, říká epidemiolog Kynčl

Lékaři začali s očkováním proti chřipce, Češi ale o vakcíny velký zájem nemají. Podle odborníků přitom může být letošní chřipková epidemie silnější. Kvůli šíření respiračních onemocnění začaly také některé nemocnice znovu omezovat návštěvy. O šíření chřipky a očkování mluvil v Ranním interview na Radiožurnálu vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Štěstí přeje připraveným. U chřipky to platí dvakrát

Nadcházející sezona respiračních nemocí, hlavně chřipky a covidu, se dá zvládnout bez větší úhony s pomocí očkování a dodržování hygienických opatření. Nejlépe obojím. Senioři a zranitelné osoby si tím ochrání zdraví, pracující finance.

Chřipka není jen „horší nachlazení“. Ročně připraví o život až tisíce Čechů

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent osob nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Informace zazněly na tiskové konferenci ke spuštění kampaně na podporu očkování. Pro srovnání proti covidu-19 se nechalo dosud očkovat 65 procent populace. V roce 2020 covidu-19 podlehlo přes 10 tisíc lidí, dosud přes 41 tisíc lidí. Úmrtí na chřipku se ale tak podrobně neevidují.

Dvě třetiny lidí se domnívají, že chřipka je pouhá „rýmička“, ukázal průzkum

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představilo základní data o chřipce a proočkovanosti proti ní v Česku. V úvodu tiskové konference byl představen animovaný spot ke kampani ohledně očkování proti chřipce. Té podle odborníků přitom podlehne asi 1 500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5 tisíc. Očkuje se však pouze třetina lidí ve srovnání se západní Evropou.

Očekáváme závažnou epidemii chřipky, varuje lékař. Zájemců o očkování však nepřibývá

V uplynulých dvou letech kvůli koronavirové epidemii výrazně ubylo nakažených chřipkou. Lékaři ale očekávají, že letošní chřipková sezona už udeří v plné síle. Důrazně proto doporučují, aby se lidé nechali očkovat. Zájemců je však málo, dlouhodobě je vůči této nemoci chráněno pouze sedm procent populace. Loni se dokonce kvůli nízkému zájmu muselo likvidovat zhruba 150 tisíc nevyužitých vakcín.

Covid udeří už v říjnu, očkovat musíme i proti chřipce, míní Dušek a Chlíbek

Zatímco podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v listopadu, šéf Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek zmiňují říjen. Byť neočekávají těžký průběh jako v minulosti, varují, že se to může změnit. Doporučují proto očkování, a to nejen proti koronaviru.

Covid sílí s chřipkou za zády. Lékaři radí nechat se rychle naočkovat proti obojímu

Praktičtí lékaři začínají očkovat své pacienty proti chřipce. Vzhledem k tomu, že experti letos očekávají horší chřipkovou sezonu, zájem o vakcínu je velký. V některých ordinacích takovou poptávku v posledních letech nezaznamenali. Praktici už také mají k dispozici modifikovanou vakcínu proti omikronu.

Praktici čekají větší epidemii chřipky, nejdřív ale radí očkování proti covidu

Praktičtí lékaři očekávají větší epidemii chřipky než v předchozích letech. Nejdřív ale radí přeočkování proti covidu-19, jehož vlna nastoupí ještě před ní. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Bohumil Seifert. Podle doporučení vakcinologů je možné si nechat obě očkování podat i najednou.

Epidemiolog Rastislav Maďar: Chřipková sezóna bude nejhorší za poslední roky

Jak moc na nás viry zaútočí s příchodem chřipkové sezóny letos v zimě? Co se bude dít, když se chřipka potká s covidem? Docent Rastislav Maďar, náš přední epidemiolog a odborník na infekční onemocnění připravil předpověď pro blížící se období většího výskytu respiračních nemocí. A přidal rady, jak se před viry i bakteriemi co nejlépe chránit.

S virózami se potýká na podzim mnohem víc lidí. Chlad za to ale nemůže

Lidský organismus se na vliv okolní teploty adaptuje a je pro to dobře vybaven. Imunita prostě v chladnějším počasí funguje podobně, jako v počasí teplém. Proč nás tedy na podzim virózy více trápí? Co způsobuje, že jsme častěji nemocní?

Blíží se podzim, načase je zvážit očkování proti chřipce

S blížícím se podzimem je načase zvážit očkování proti chřipce a vakcínu si předem zamluvit u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Novinka je, že letos hradí vakcíny proti chřipce všem zdravotníkům zdravotní pojišťovny.

Očkování proti chřipce může chránit před Alzheimerem, ukázal rozsáhlý výzkum

Podle nové studie se u lidí, kteří byli alespoň jednou očkováni proti chřipce, v průběhu čtyř let snížila pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby o 40 procent ve srovnání s jejich neočkovanými vrstevníky.

Počet případů chřipky v Austrálii po dvou klidných letech prudce vzrostl

Austrálie má za sebou dva roky neuvěřitelně nízkého výskytu chřipky díky izolaci COVID-19, ale letošní rok nebude stejný. Počet případů již stoupá a tento týden premiérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková zavedla bezplatné očkování proti chřipce, když varovala, aby se stát připravil na náročnou zimu. „Letošní chřipková sezóna je výrazně horší a je srovnatelná se sezónou, kterou jsme měli v roce 2017," uvedla paní Palaszczuková.

Studie potvrzují, že očkovat proti covidu a proti chřipce lze současně, ubezpečuje vakcinolog Dražan

Epidemie COVID-19 sice v České republice pomalu sílí, ale plošná opatření, jaká známe z loňska, se zatím nechystají. Kdo by se podle vakcinologů měl před zimou očkovat třetí dávkou? A hrozí po loňské přestávce letos vážnější epidemie klasické chřipky? V pořadu 20 minut Radiožurnálu mluvil vakcinolog Daniel Dražan, praktický lékař pro děti a mládež a člen odborné skupiny MeSES.

Co je chřipcovid. Souběh chřipky a covidu představuje nebezpečí

Aktivita chřipkových virů byla v poslední sezoně nezvykle nízká. V ČR nebyl dokonce zaznamenán jediný pozitivní nález, což lze do jisté míry vysvětlit přísnými protipandemickými nařízeními – nošením respirátorů a omezením sociálních kontaktů. To ale neznamená, že letos tomu bude stejně. Podle některých odborníků může covid i chřipka udeřit současně. A pak by to bylo velké nebezpečí pro lidi i zdravotnický systém.

Evropa čelí hrozbě dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters. Zároveň není jasné, nakolik budou vakcíny proti chřipce účinné vůči virovému kmenu, který letos koluje.

Chřipka teď řádí mezi dospělými a seniory, hlášeno je 136 závažných případů

Ohlášených pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest přibylo za týden o 10,5 procenta. Lékaři nahlásili 1 956 případů na 100 000 obyvatel, což je méně než před Vánocemi, kdy nemocnost rychle stoupla na 2 342 na 100 000 obyvatel. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) může být ale reálná nemocnost v prvním týdnu po svátcích ještě vyšší, protože lidé stonali doma.

SZÚ: Případů akutních respiračních infekcí za týden přibylo asi o desetinu

Ohlášených pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest přibylo za týden o 10,5 procenta. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) může být ale reálná nemocnost v prvním týdnu po svátcích ještě vyšší, protože lidé stonali doma. Lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100.000 obyvatel ČR, což je méně než před Vánoci, kdy nemocnost rychle stoupla na 2342 na 100.000 obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně.

V ordinacích je po svátcích znovu plno. Nasaďte respirátory, prosí lékaři

Epidemie respiračních nákaz zdaleka není u konce. Ke slovu se více dostává chřipka i covid-19 a odborníci znovu vyzývají k nasazení respirátorů. Podle šéfa praktiků má stále smysl i očkování.

Epidemie chřipky v Česku slábne. Po Novém roce nemocných přibude, varují hygienici

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Nejhorší chřipková epidemie za poslední roky: Hygienici v Praze doporučují respirátory do MHD

V Praze je podle aktuálních údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ze všech krajů nejmenší nemocnost akutními infekcemi dýchacích cest. Za týden se podle informací Hygienické stanice Hlavního města Prahy v podstatě nezměnila, hlášeno je 881 nemocných na 100 000 obyvatel, což je nárůst asi o jedno procento. Přibylo ale nemocných dospělých, ubylo dětských pacientů do 14 let.

Kraje hlásí epidemii respiračních onemocnění, počty ještě porostou

Aktuální vlna respiračních onemocnění, která právě prochází Českem a zaplnila ambulance nemocnic, ve většina krajů dosáhla stavu epidemie. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva zdravotnictví. Státní zdravotní ústav předpokládá, že vlna nákaz právě kulminuje a v následujících týdnech bude klesat.

Respirační nemoci jsou na vzestupu, některé kraje už evidují epidemii

Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest. Vyplývá to z údajů krajských hygienických stanic (KHS). Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.

Kvůli RS virům míří do nemocnic i novorozenci. V Praze hlásí plné JIP

Respirační nákazy řádí především mezi nejmladšími dětmi do pěti let, které také přibývají na nemocničních lůžkách. Infekce se nevyhýbají ani několikaměsíčním miminkům.

Virózy se letos rychleji šíří, přibývá lidí s chřipkou.
V části krajů už je epidemie

Českem se rychle šíří vlna respiračních onemocnění. Počty nemocných za poslední týden vzrostly až o desítky procent a část krajů už překročila hranici epidemie. Kromě chřipky se šíří rovněž RS viry, které také způsobují infekce dýchacích cest, vyplývá z údajů krajských hygienických stanic. Podle některých z nich se respirační nemoci nyní šíří rychleji, než tomu bylo před pandemií covidu-19.

Česko je na prahu epidemie respiračních infekcí

Nejen koronavirus, ale zejména respirační infekce v současnosti zaměstnávají lékaře v České republice. Země se momentálně nachází na hranici epidemie, konstatoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Ve srovnání s minulým týdnem narostla nemocnost o více než 20 procent. Na vzestupu je zejména chřipka

Česko je na hranici epidemie respiračních infekcí, rostou případy chřipky

Česko stojí na prahu epidemie akutních respiračních infekcí. Ve 49. týdnu evidoval Státní zdravotní ústav (SZÚ) nárůst nemocnosti infekcí včetně chřipky o pětinu. Samotné vyhlášení epidemie je podle SZÚ v rukou Hlavní hygieničky ČR.

V ČR roste počet akutních respiračních nemocí, chřipka nejvíc u dětí

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

Rastislav Maďar: Proočkovanost proti chřipce je u nás na úrovni balkánských zemí, přitom zdravotnictví je dobré

Jméno epidemiologa Maďara se dostalo do širšího povědomí veřejnosti v době covidové pandemii. O covidu se už téměř nemluví, nemocnice se vrátily k běžným režimům, přesto ještě nepatří k běžným respiračním chorobám. S pandemií covid se upozadila i chřipka. „To, co funguje na covid, funguje i na chřipku. Ale teď chybí protilátky. Chřipka je schopná zabít až 200 lidí ročně a na následky zemře až 2000 lidí,” říká Rastislav Maďar v rozhovoru.

Chřipka vtrhla do kraje o něco dřív, na Liberecku je nejvíc nemocných v zemi

Vlna chřipkových onemocnění podle všechno tento rok začala dřív, než bývá obvyklé. Teplota, bolest hlavy, kašel, rýma, bolest svalů, celková únava. Typické příznaky chřipky, které se dají snadno zaměnit s běžným nachlazením. Chřipku může potvrdit pouze laboratorní vyšetření. Zatímco nachlazení člověk vcelku dobře zvládne, chřipka je mnohem nebezpečnější zejména pro starší lidi nebo oslabené chronickým onemocněním. Může končit i hospitalizací.

Po dvou letech bez chřipky udeří nemoc v plné síle. Epidemie může přijít už před Vánoci

Chřipka se letos na podzim objevila dříve než obvykle. Jak zjistila ČT, podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu by proto chřipková epidemie mohla přijít už v předvánočním období. Mezi lidmi se také začaly šířit další respirační nemoci.

Chřipka udeří naplno. Vakcíny jsou připravené, Češi ale nemají zájem

Dva roky byl kvůli covidu a nošení respirátorů od chřipky klid. Teď se ale epidemiologové bojí toho, že udeří znovu a naplno. Dokonce už zjistili i to, jaká mutace chřipky bude letos převládat, a dobrou zprávou je, že připravené vakcíny jsou účinné právě na tuto variantu viry.

Stejné jako u covidu. Průběh chřipky zhoršuje obezita a cukrovka, říká lékařka

Komplikace po chřipce hrozí zejména lidem s oslabenou imunitou, říká doktorka Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Zejména to jsou děti do pěti let, které v průměru pětkrát do roka onemocní nějakou respirační infekcí. Komplikace po chřipce ale hrozí i lidem starším 65 let. Zejména těm, kteří trpí některým chronickým onemocněním uvádí lékařka v rozhovoru pro Lidové noviny.

Do Česka míří chřipka i covid současně. Nechte se očkovat, vyzývají lékaři

Mají přijít obě současně, chřipka i covid. Virovým onemocněním nahrává nadcházející podzimní počasí. Praktičtí lékaři proto doporučují lidem, aby se nechali očkovat. Mohou dostat obě dávky protilátek současně. „Odborníci letos v zimě očekávají takzvanou twindémii, to je souběh epidemie chřipky a covidu-19. Nejvhodnější doba na očkování je právě nyní během listopadu, případně v prosinci,“ doporučil praktický lékař Dominik Bláha ze Znojma.

Virová hrozba: očkování proti chřipce a covidu lze zvládnout současně

Chránit se před atakem virů raději očkováním proti chřipce, nebo dát přednost spíše posilující dávce proti covidu? Taková otázka je zbytečná. Obě vakcíny si zájemci mohou nechat píchnout zároveň a na jednom místě.

Válek: Žene se k nám vlna covidu a chřipky

Počty nakažených covidem v posledních týdnech spíše klesaly, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však v úterý upozornil, že jde zřejmě o přechodné období. Podle něj se do Česka žene vlna covidu a chřipky, proto apeloval na veřejnost, aby se proti oběma nemocem očkovala.

Lékař: Mezi předškolními dětmi se šíří chřipka, postupně nakazí starší

Mezi předškolními dětmi se podle vakcinologa Romana Chlíbka začala více šířit chřipka, počty případů v jejich věkové skupině dosahují hranice epidemie. Postupně nakazí starší, plošnou epidemii čeká Chlíbek po Novém roce. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k podpoře očkování. Chřipkou každý rok onemocní desetina lidí a třetina dětí, v posledních dvou letech epidemie covidu-19 obvyklá chřipková epidemie nebyla.

Chřipka se rychle šíří mezi malými dětmi

Ministerstvo zdravotnictví varuje před souběžným nástupem hned dvou obávaných respiračních nemocí - covidu i chřipky. Proti oběma je možné nechat se očkovat zároveň, zvýšené riziko nežádoucích reakcí podle odborníků nehrozí.

Pět mýtů o očkování proti chřipce.
Lékaři je dokážou vyvrátit

„Zatímco opíchanci marodí, my za ně pracujeme!“ Jeden z našich čtenářů takto reagoval na nedávný článek o důležitosti očkování proti chřipce. Nedůvěra v účinnost vakcíny, obavy z toho, že způsobuje nemoc, nebo přesvědčení, že já chřipku zvládnu levou zadní i bez očkování. To jsou jen některé mýty v naší společnosti, které způsobují, že ve vakcinaci hodně zaostáváme za jinými evropskými zeměmi.

Diabetikům hrozí při chřipce až šestkrát častěji, že skončí v nemocnici

Diabetikům při chřipce hrozí až šestkrát častěji, že skončí kvůli komplikacím v nemocnici. Může se jim zhoršit i cukrovka, podle studií chřipka až 70 procentům zvýší hladinu krevního cukru. Na dnešní tiskové konferenci to řekla vedoucí Diabetologického centra III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Markéta Kubíčková. Lékaři jim proto doporučují se proti chřipce očkovat, vakcínu jim hradí pojišťovna.

Dvě třetiny lidí se domnívají, že chřipka je pouhá „rýmička“, ukázal průzkum

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představilo základní data o chřipce a proočkovanosti proti ní v Česku. V úvodu tiskové konference byl představen animovaný spot ke kampani ohledně očkování proti chřipce. Té podle odborníků přitom podlehne asi 1 500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5 tisíc. Očkuje se však pouze třetina lidí ve srovnání se západní Evropou.

Kvůli chřipce zemře 1500 až 5000 lidí ročně, seniorů se očkuje zhruba čtvrtina

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent osob nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Informace zazněly na tiskové konferenci ke spuštění kampaně na podporu očkování. Pro srovnání proti covidu-19 se nechalo dosud očkovat 65 procent populace. V roce 2020 covidu-19 podlehlo přes 10.000 lidí, dosud přes 41.000 lidí. Úmrtí na chřipku se ale tak podrobně neevidují.

Chřipka není jen silné nachlazení! Ročně jí podlehne až 5000 Čechů, upozorňují lékaři

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi 1500 Čechů za rok, v letech horší epidemie až 5000. Loni se nechalo očkovat zhruba 23 procent osob nad 65 let, což je proti západní Evropě asi třetina. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke spuštění kampaně na podporu očkování. Pro srovnání proti covidu-19 se nechalo dosud očkovat 65 procent populace. V roce 2020 covidu-19 podlehlo přes 10 000 lidí, dosud přes 41 000 lidí. Úmrtí na chřipku se ale tak podrobně neevidují.

Blíží se vlna nákazy chřipky, varují epidemiologové. Zájem o vakcínu má zlepšit nová osvětová kampaň

Lékaři znovu očkují proti chřipce. K dispozici letos mají asi milion vakcín, tedy zhruba stejně jako loni. Český rozhlas to zjistil od výrobců, kteří je do Česka dodávají. Epidemiologové tentokrát očekávají silnou vlnu nákazy – očkovat by se tak měli hlavně senioři a rizikoví pacienti s chronickými nemocemi. Zájem o vakcínu je ale v Česku dlouhodobě hluboko pod doporučením Světové zdravotnické organizace – zlepšit to má nová informační kampaň

Chřipková sezona může být nejhorší za několik let, varuje epidemiolog Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V Česku měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna.

Praktici začínají očkovat proti chřipce, zájem je velký. Čeká se těžká sezona

Praktičtí lékaři začínají očkovat své pacienty proti chřipce. Vzhledem k tomu, že experti letos očekávají horší chřipkovou sezonu, zájem o vakcínu je velký. V některých ordinacích takovou poptávku v posledních letech nezaznamenali. Praktici už také mají k dispozici modifikovanou vakcínu proti omikronu.

Praktici začali s očkováním proti covidu i proti chřipce

Praktičtí lékaři začali s očkováním proti covidu-19 a chřipce. To proto, aby co nejvíce zmírnili dopady očekávané podzimní epidemie respiračních onemocnění. Doporučují očkovat proti oběma nemocem, nejprve proti covidu a pak chřipce. O vhodnosti očkování proti oběma virovým onemocněním promluvil na tiskové konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP její vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity Bohumil Seifert.

Začíná chřipková sezona. Odborník prozradil, jak nejlépe posílit imunitu

Epidemie COVID-19 sice v České republice pomalu sílí, ale plošná opatření, jaká známe z loňska, se zatím nechystají. Kdo by se podle vakcinologů měl před zimou očkovat třetí dávkou? A hrozí po loňské přestávce letos vážnější epidemie klasické chřipky? V pořadu 20 minut Radiožurnálu mluvil vakcinolog Daniel Dražan, praktický lékař pro děti a mládež a člen odborné skupiny MeSES.

Co když to není covid? Pozor na chřipku, která má stejné příznaky a může skončit i fatálně

Teplota, bolest těla, únava, kašel a rýma. To jsou typické příznaky, u kterých se nám v posledních dvou letech rozsvítila kontrolka „Pozor, asi mám covid“. Ale nemusí to tak být. S příchodem chladných měsíců se vrátí i chřipka. Jaká rizika jsou s ní spojená a jak se před ní chránit? Chřipkovou infekcí u nás každý rok onemocní statisíce lidí a přibližně 1 500 osob jí každoročně podlehne.

Chřipka letos přišla později. Nemocné jsme měli i začátkem května, popisuje epidemiolog Smejkal

Laboratoře letos podle Státního zdravotního ústavu zaznamenaly několik stovek případů onemocnění chřipkou. Sezóna tak byla mírná, ale atypická především v tom, že v zimě cirkulovala jen velmi omezeně, dominovala až od března do května. „Chřipka přišla později, protože lidé dodržovali víc než kdy jindy ochranu dýchacích cest. Nosily se respirátory a roušky, které nás chránily i před infekcí,“ říká k letošní chřipkové sezóně hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

Očkovat proti chřipce by se měli hlavně lidé nad 50 let, tvrdí odborníci. Doporučují ho od října do prosince.

Odborníci doporučují očkování proti chřipce hlavně lidem nad 50 let a chronicky nemocným, vhodné je i pro těhotné. Nejvhodnější je doba od října do prosince, uvedl na webu Státní zdravotní ústav. Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, proti loňské se mění dva ze čtyř kmenů, A/H3N2 a B/Victoria. Podávají je zejména praktičtí lékaři, vakcinační centra a zdravotní ústavy.

Vakcína proti chřipce zřejmě pomáhá částečně chránit proti covidu

Velká studie z Kataru zatím nejnázorněji potvrdila zajímavé pozorování: lidé očkovaní proti chřipce jsou do jisté míry chráněni i proti nemoci COVID-19.

Evropa čelí hrozbě dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a COVID-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters.

SZÚ: Chřipka se stává vedle koronaviru dominantním respiračním virem

Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. V polovině března ale experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit.

bottom of page