top of page

Při chřipce je u diabetiků 6x vyšší riziko hospitalizace.* 

Diabetici jsou výrazně náchylnější k nákaze chřipkou než zdravý člověk 

Diabetici patří v souvislosti s chřipkovým onemocněním do rizikové skupiny. Riziko vzniku závažných komplikací je u nich až dvakrát vyšší než u zdravého člověka. Účinnou ochranou před chřipkou jim poskytuje očkování. Nepodceňujte vliv chřipky na vaše zdraví. 

Lidé s cukrovkou mají očkování proti chřipce plně
hrazené zdravotní pojišťovnou.
Proč je chřipka při diabetu závažná?  

Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru negativně ovlivňuje imunitní systém a činí pacienty s diabetem náchylnější k infekcím, včetně chřipky. Chřipková infekce naopak často vede k dekompenzaci diabetu – představuje pro organismus zvýšenou zátěž, v jejímž důsledku roste hladina cukru v krvi a zároveň významně narušuje správnou životosprávu pacienta. Výsledkem bývá těžší průběh chřipky u diabetiků a riziko závažných komplikací. Pacient s diabetem je tedy v obtížné situaci, kdy diabetes zvyšuje riziko nemocnění chřipkou a zároveň chřipka může zhoršit jeho diabetes.  

 

Zhoršení zdravotního stavu může být tak závažné, že si vyžádá akutní hospitalizaci. Tomuto riziku lze předejít včasným očkováním. 

Očkování proti chřipce doporučuje osobám s diabetem i Světová zdravotnická organizace (WHO). 
Kde se nechat očkovat?

Očkování zajišťují obvykle praktičtí lékaři, zdravotní ústavy a očkovací centra. Očkují také někteří ambulantní specialisté, například pacienti s diabetem se tak mohou obrátit na své diabetology. Doporučujeme tedy primárně kontaktovat svého lékaře.

  • V případě, že nemáte registraci u žádného lékaře, vyhledejte si nejbližší ordinaci praktického lékaře ve vyhledávači poskytovatelů zdravotní péče: www.nzip.cz

  • Nalézt praktického lékaře vám pomůže i vaše zdravotní pojišťovna. Kontakty najdete zde:
    www.nzip.cz/zdravotni-pojistovny

 

 

*Zdroj: Macounová, Maďar. Doporučená očkování pro diabetiky. Vnitř Lék 2020; 66(5): 301–307.

bottom of page