top of page
Tiskové zprávy:

SZÚ: Česko je na hranici epidemie akutních respiračních infekcí

Z hlediska nemocnosti v rámci České republiky se dá říci, že stojíme na prahu epidemie akutních respiračních infekcí. Vyhlášení epidemie je v rukou Hlavní hygieničky ČR a sledování aktuálního stavu v jednotlivých krajích zajišťují Krajské hygienické stanice. Státní zdravotní ústav zpracovává pravidelná týdenní hlášení KHS a spolupracujících virologických laboratoří o stavu respiračních infekcí. To znamená, že vždy v pondělí k týdenní zprávě o sledování vývoje SARS-CoV-2 na našem území přikládáme nyní i souhrnné hlášení k vývoji ARI neboli akutních respiračních infekcí včetně chřipky.

MZČR: Ministr Válek se dnes nechal naočkovat proti chřipce

Ministr zdravotnictví se dnes nechal v ordinaci praktických lékařek Pokorná a Bezdíčková naočkovat proti chřipce v době očekávaného rizika nárůstu tohoto onemocnění v následujících měsících.

MZČR: S podzimem přichází covid i chřipka. Očkujte se proti obojímu, klidně současně

V průběhu letošního podzimu a zimy Ministerstvo zdravotnictví očekává nárůst respiračních infekcí. To přirozeně zvyšuje tlak na poskytovatele primární péče a celkově na zdravotní systém. Chřipka i covid-19 mohou mít závažný průběh vyžadující hospitalizaci. Správné načasování očkování je proto důležité především z hlediska ochrany v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

Předsedkyně Sněmovny: Nechme se očkovat proti chřipce

Zaměstnanci Parlamentu i poslanci a senátoři se nově mohou v průběhu listopadu a prosince nechat ve sněmovní ordinaci očkovat proti chřipce. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se na místě nechala naočkovat mezi prvními. Zákonodárci si současně kladou za cíl šířit osvětu směrem k široké veřejnosti.  

Záznam tiskové konference ministra zdravotnictví o očkování proti covid-19 a chřipce

Covid-19 a chřipka se vyskytují ve stejném období, což zvyšuje riziko souběhu těchto onemocnění. To může být nebezpečné především pro zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Vakcínu proti chřipce je možné aplikovat spolu s vakcínou proti onemocnění Covid-19 v jeden den, což doporučuje i Česká vakcinologická společnost.

Chřipka se nikdy nevzdává, připomíná občanům kampaň

Česká republika se dlouhodobě potýká s dramaticky nízkou proočkovaností proti chřipce. Důvodem je zejména mylný dojem občanů, že chřipka je banální onemocnění. Přitom každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Proto vznikla kampaň s názvem Chřipka se nikdy nevzdává, která má za cíl občanům připomenout, že chřipka je virové onemocnění, které není radno podceňovat, a že nejúčinnější ochranou proti němu je očkování.

bottom of page