top of page
 • Může mít onemocnění chřipky vážný průběh?
  Ano, rozhodně může. Chřipka není banální onemocnění a může dát pořádně zabrat i zdravému dospělému člověku. Je provázeno horečkou, schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi a kašlem. Léčba chřipky obvykle trvá 1-2 týdny. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít za následek i smrt.
 • Z čeho je složená chřipková vakcína?
  Všechny chřipkové vakcíny obsahují 4 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 2xB). Protože se virus chřipky neustále mění, je složení vakcín každoročně upravováno dle doporučení Světové zdravotnické organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky. Proto je také potřeba očkování každý rok opakovat.
 • Jak funguje vakcína proti chřipce?
  Vakcína obsahuje usmrcené (inaktivované) formy viru, které nemohou způsobit chřipku, ale aktivují imunitní systém pro boj s živým virem chřipky. Po očkování si vaše tělo vyrobí protilátky proti viru chřipky. Při následném setkání s živým chřipkovým virem spustí imunitní systém rychlou obrannou reakci s cílem virus zneškodnit.
 • Kdy je nejvhodnější doba pro očkování?
  Nejvhodnější je doba před začátkem chřipkové sezóny. Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem. Nové vakcíny pro danou sezónu se na trhu obvykle objevují v září. Ideálním termínem pro očkování je proto období od konce září do listopadu. Očkovat lze až do začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.
 • Jak dlouho po očkování jsem chráněn?
  Dospělí a děti nad 6 let věku jsou chráněni cca za 14 dní od podání jedné dávky vakcíny. Děti od 6 měsíců do 9 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 nebo více týdnech přeočkovat 2. dávkou vakcíny. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až 1 rok. Protože se virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.
 • Kde se mohu nechat očkovat proti chřipce?
  Očkování zajišťují praktičtí lékaři, zdravotní ústavy a očkovací centra. Očkují také někteří ambulantní specialisté, například pacienti s diabetem se tak mohou obrátit na své diabetology. Doporučujeme tedy primárně kontaktovat svého lékaře. Více se dočtete zde. Pokud se u vás při jakémkoli předchozím očkování vyskytly nežádoucí reakce, je vhodné očkování proti chřipce konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
 • Je očkování proti chřipce hrazené z veřejného pojištění?
  Očkování proti chřipce mají plně nebo částečně hrazeno lidé starší 65 let, chronicky nemocní a zdravotníci. Celý přehled najdete zde. Pokud nepatříte ani do jedné z uvedených skupin, podívejte se na nabídku benefitů své zdravotní pojišťovny, které obvykle na očkování proti chřipce svým pojištěncům přispívají.
 • Může být očkování proti chřipce účinné i proti koronaviru?
  Očkování proti chřipce nechrání proti onemocnění COVID-19, nicméně může zamezit souběhu těchto onemocnění. Po prodělání onemocnění chřipkou mohou být pacienti, zvláště ti z rizikových skupin, oslabení a případná nákaza koronavirem u nich může mít závažný průběh.
 • Je možné se očkovat proti chřipce i koronaviru současně?
  Vakcínu proti chřipce je podle České vakcinologické společnosti možné aplikovat současně s vakcínou proti onemocnění COVID-19, a to v jeden den do odlišných míst. Přečtěte si doporučení odborníků zde.
 • Kdo nemůže být očkován proti chřipce?
  Očkování je kontraindikováno u dětí do 6 měsíců věku, pacientů alergických na vaječnou bílkovinu (neplatí pro vakcíny pěstované na tkáňových kulturách) a antibiotikum neomycin a pacientům, kteří prodělali syndrom Guillain-Barré (vzácné zánětlivé onemocnění míšních nervů). Očkování je nutné odložit u pacientů s akutním horečnatým onemocněním.
 • Má očkování proti chřipce nějaké nežádoucí účinky?
  Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších, lze jimi očkovat děti od 6ti měsíců věku i těhotné ženy v kterékoliv fázi těhotenství. Nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota. Tyto nežádoucí účinky rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin. Pro pacienty alergické na vaječnou bílkovinu jsou vhodné vakcíny připravované na tkáňových kulturách. Reakce na očkování je třeba hlásit svému praktickému lékaři.
bottom of page